Amenzi pentru încălcarea regulilor privind defibrilatoarele

Infracțiuni și amenzi la defibrilatoare în Comunitatea Madrid

Astăzi vom vorbi despre infracțiuni, gravitate și amenzi economice legate de nerespectarea regulilor defibrilatoarelor externe din Comunitatea Madrid. După cum deja știți, o serie de companii și instituții sunt obligate să instaleze un defibrilator pentru uz extern în conformitate cu reglementările (atașați legătura unităților obligatorii).


Infracțiuni și sancțiuni pentru încălcarea Regulamentului privind defibrilatoarele din Comunitatea Madrid


Facilitățile sau companiile care au un defibrilator extern trebuie să respecte o serie de cerințe în conformitate cu reglementările în vigoare defibrilatoare externe din Comunitatea Madrid. Apoi, am rezuma ceea ce este considerat încălcări legate de instalarea defibrilatoare și neinformarea Ministerului Sănătății, astfel încât să puteți examina și de a asigura aveți totul în ordine, în cazul unei inspecții de către Comunitatea Madrid.

 

Comunicarea privind instalarea și utilizarea defibrilatoarelor externe în afara domeniului sanitar din Madrid

 
Comunicarea către Ministerul Sănătății din Madrid este obligatorie atât în ​​legătură cu instalația, cât și de fiecare dată când defibrilatorul este utilizat pentru resuscitarea victimelor, o comunicare care va fi într-o perioadă maximă de 72 de ore. 

Infracțiunile legate de instalarea defibrilatorului extern

 

LACK INSTALLATION DEFIBRILLATOR (obligatoriu de la 15 / 09 / 18).

LIPSEA DEFIBRILATORULUI DE MARCAJ CE.

LUPA DEFIBRILATORUL SEMNALULUI UNIVERSAL RECOMANDAT DE ILCOR

NU EXPUNEȚI INSTRUCȚIUNILE DE UTILIZARE CU DEFIBRILATORUL

 

Infracțiunile legate de comunicarea defibrilatorului extern

 

NU ACCREDITAȚI COMUNICAREA CONSILIERILOR DE SĂNĂTATE DEFIBRILATOR DE INSTALARE PRIN DECLARAȚIA RESPONSABILĂ

NU ACCREDITAȚI COMUNICAREA CONSILIERILOR DE SĂNĂTATE RETRAGEREA DEFIBRILORULUI PRIN DECLARAȚIA RESPONSABILĂ

NU ACCREDITAȚI COMUNICAREA CONSILIERILOR DE SĂNĂTATE SCHIMBAREA DE PROPRIETATE PRIN DECLARAȚIA RESPONSABILĂ

NU ACCREDITAȚI COMUNICAREA CONSILIERILOR DE SĂNĂTATE MODIFICAREA LOCULUI PRIN DECLARAȚIA RESPONSABILĂ

NU COMUNICAREA DUPĂ UTILIZAREA DEFIBRILATORULUI. 

 

Infracțiuni și amenzi pentru nerespectarea Regulamentului privind defibrilatoarele din Madrid

 

Sancțiunile pentru încălcarea obligațiilor sunt stabilite în BOCM, decretul 78 / 2017, 12 septembrie, Consiliul guvernatorilor cu privire la instalarea și utilizarea defibrilatoare externe în afara sectorului de sănătate este reglementată. legea 12 / 2001 din 21 decembrie Planificarea Sănătății al Comunității Madrid (Madrid BO.Comunidad decembrie 26 2001, nr. 306 [p. 8])

Articolele referitoare la reglementările privind defibrilatorul includ Articolul 144 al infracțiunilor (ușoară, gravă, foarte gravă) și Articolul 145 al amenzilor (graduări economice diferite în funcție de infracțiune)

 

Infracțiuni la defibrilatoare externe Madrid Legat de articolul 144

 
Infracțiunile sanitare administrative vor fi cele care sunt prezentate mai jos:

 
Sunt infracțiuni sanitare minore


a) simple neregularități în conformitate cu reglementările sanitare actuale, fără transcendență directă pentru sănătatea publică.


b) simpla incalcare a obligatiei de colaborare cu autoritatile sanitare pentru intocmirea dosarelor si a documentelor de informare a sanatatii stabilite prin reglementarile emise in aplicarea si elaborarea prezentei legi.


c) Obstrucționarea lucrărilor de inspecție prin orice acțiune sau omisiune care le deranjează sau întârzie.


d) Nerespectarea prin simpla neglijență, cerințe, obligații sau interdicții stabilite reguli de sănătate, precum și orice alt comportament, prin simpla imprudență sau nu ia în considerare, ori de câte ori are loc o modificare sau de sănătate de risc și acest lucru este de un efect mic.

 
Sunt infracțiuni sanitare grave


a) activități de exerciții sau dezvoltare fără autorizație sau obligatorie, sau după termenul lor de înregistrare a sănătății și neautorizate de către autoritatea competentă a condițiilor tehnice sau structurale exprese schimba în care aceasta a acordat autorizație .


b) Nerespectarea cerințelor specifice și a măsurilor preventive sau definitive formulate de autoritățile sanitare ori de câte ori apare pentru prima dată și care nu afectează grav sănătatea oamenilor.


c) Reticența de a furniza date, de a furniza informații sau de a oferi colaborare autorităților sanitare sau agenților acestora, în dezvoltarea sarcinilor de inspecție sau de control al sănătății.


d) Nerespectarea din culpă, cerințe, obligații brute sau interdicții în reglementările de sănătate, precum și orice alt comportament care implică neglijență gravă, cu condiția ca altereaza sau de sănătate de risc, chiar dacă acestea sunt minore. Și aceeași încălcare și comportament atunci când, comis prin neglijență simplă, produce riscuri sau alterarea gravă a sănătății. În sensul prezentei scrisori, omiterea obligației de control sau lipsa controalelor și precauțiilor necesare în activitatea, serviciul sau instalația în cauză constituie o neglijență.


e) comisia de neglijență a comportamentelor tipizate ca o infracțiune foarte gravă, atunci când riscul sau modificarea sănătății produse este de mică importanță.


f) recidiva în comiterea infracțiunilor minore în ultimele trei luni.

 Infracțiunile care concurează cu alte infracțiuni minore ale sănătății sau care au servit la facilitarea sau ascunderea acestora.

 

Sunt infracțiuni sanitare foarte grave


a) Nerespectarea măsurilor preventive sau definitive adoptate de autoritățile sanitare competente, în cazul în care acestea se produc în mod repetat sau când există daune grave pentru sănătatea persoanelor.


b) rezistență, constrângere, amenințare, represalii, dispreț sau orice altă formă de presiune exercitată asupra autorităților sanitare sau a agenților acestora.


c) încălcarea conștientă și deliberată a cerințelor, obligațiilor sau interdicțiilor stabilite în reglementările sanitare sau orice comportament fraudulos, ori de câte ori cauzează alterarea, deteriorarea sau riscul sanitar grav.

  1. g) recidiva în comiterea infracțiunilor grave în ultimii cinci ani.
  1. i) cele care concurează cu alte infracțiuni sanitare grave sau care au servit la facilitarea sau ascunderea comisiei.
  1. j) nerespectarea repetată a cerințelor specifice formulate de autoritățile sanitare.
  1. k) refuzul absolut de a furniza informații sau de a oferi colaborare serviciilor de control și inspecție.

 

Defibrilatoare defecte Comunitatea Madridului Legat de articolul 145

 

a) Încălcările minore au următoarele amenzi administrative:

- Infracțiune de grad minim: Până la 601,01 EUR

- Infracțiune de grad mediu: de la 601,02 EUR la 1.803,04 EUR

- Infracțiune de grad maxim: de la 1.803,05 EUR la 3.005,06 EUR


 b) Infracțiunile grave au următoarele amenzi administrative:

- Grad minim: de la 3.005,07 € la 6.010,12 €

- Grad mediu: de la 6.010,13 EUR la 10.517,71 EUR

- Gradul maxim: de la 10.517,72 la 15.025,30 €


 c) Infracțiunile foarte grave au următoarele amenzi administrative:

- Grad minim: de la 15.025,31 € la 120.202,42 €

- Grad mediu: de la 120.202,43 EUR la 360.607,26 EUR

- Grad maxim: de la 360.607,27 EUR la 601.012,11 EUR                    

 

Această sumă poate fi depășită de până la de cinci ori valoarea produselor sau serviciilor care fac obiectul încălcării. Pentru mai multe informații despre articolul 145, faceți clic aici (link-ul postului nou fin)

  

Sfaturi privind instalarea și comunicarea defibrilatoarelor pentru a evita alte sancțiuni

 

Ministerul Sănătății al Comunității Madrid solicită, pe baza legislației în vigoare, înregistrarea defibrilatorului extern electronic, adică prin semnătura digitală.

Din Proyecto Salvavidas vă sfătuim să informați Ministerul Regional de Sănătate despre instalarea defibrilatorului extern cât mai curând posibil. Echipa noastră umană de Project Salvavdidas vă poate ajuta în gestionarea acestei proceduri, pentru aceasta avem o vastă experiență și vă vom ajuta să vă completați formularul. 

Apoi părăsim legătura dintre Ministerul Sănătății al Comunității din Madrid: Proceduri și proceduri Comunitatea Madrid Comunicarea instalării și utilizării defibrilatoarelor externe în afara domeniului medical

 

Comunicarea prin utilizarea defibrilatorului Comunidad de madrid.

 

O altă cerință este comunicarea către Minister după utilizarea defibrilatorului în termenul mámaxim de ore 72. Acest serviciu este inclus în serviciul nostru servicii de întreținere în care avem grijă să extragem informațiile despre evenimentul cardiac care trebuie trimise Ministerului pentru înregistrarea sa. De asemenea, în timp ce efectuăm această procedură, vă lăsăm un defibrilator de înlocuire pentru a continua să vă protejați cardioprotecția.

 

Pentru mai multe informații despre reglementările privind defibrilatoarele din Comunitatea Madrid sau despre serviciile noastre de cardioprotecție, nu ezitați să ne contactați telefonând gratuit. 900 670 112 Vom fi bucuroși să răspundem la orice întrebări!

 

fundal de diapozitive

Amenzi și penalități

infracțiuni

defibrilatoare

fundal de diapozitive

Întreținere

defibrilatoare

AUTOMATIC EXTERN

 

Înregistrare externă a defibrilatorului Procedurile și documentele necesare

 

Cine este obligat să înregistreze defibrilatorul?

 

Persoanele fizice sau juridice care fie sunt obligate prin acest decret pentru a avea un defibrilator pentru a fi utilizate în afara sectorului sănătății, sau nu forțați intenționează să-l instaleze în mod voluntar trebuie să notifice de responsabil declarația Ministerului competent în ceea ce privește sănătate, indicând locul unde va fi instalat, caracteristicile tehnice ale acestuia, precum și datele cuprinse în anexa I la Decretul defibrilatoare. 

 

Cerere pentru înregistrarea defibrilatorului 

 

Când se comunică instalarea sau utilizarea defibrilatorului, trebuie utilizat formularul.  Declarație responsabilă pentru instalarea defibrilatoarelor externe în afara domeniului sanitar din Comunitatea Madrid. În acest formular vi se va solicita informații despre locul unde va fi localizat defibrilatorul, linia conectată la 112 și alte date tehnice ale defibrilatorului. 

În conformitate cu cele de mai sus, anexăm anexa I la Decretul menționat mai sus, care trebuie completat și trimis.

CLICK aici pentru a descărca fișierul defibrilator

 

Unele date ale celor comentate ar fi:

  • Producator: ZOLL
  • Model: ZOLL AED PLUS
  • Marcă: ZOLL
  • Număr de marcaj CE: 0123
  • Sistem de activare automată: DA
  • Numele instalatorului: ANEKS3

 

 

Dovada înregistrării defibrilatorului Amenzi și penalități

 

În prezent sunt efectuate inspecții și este necesară o dovadă a prezentării înregistrării și poate fi achiziționată numai de către client prin telematică. Prin urmare, este foarte important să vă asigurați că păstrați această dovadă de înregistrare a defibrilatorului, în cazul în care aveți o inspecție. 

 

Scopul nostru de la Anek S3, Project Lifeguard, este întotdeauna să le furnizăm informațiile necesare privind cardioprotecția.  Suntem o companie de întreținere a defibrilatoarelor externe din Madrid, oferim servicii complete de management pentru spațiile cardiosecure prin intermediul defibrilatoarelor externe. Dispunem de defibrilatoare în modalitatea de închiriere cu facilități aprobate de reglementările Comunității de la Madrid privind defibrilatoarele externe și spațiile cardiosecure. 

Pentru a facilita pașii urmăriți și pentru ai ajuta în acest proces, vă puteți contacta pe Proyecto Salvavidas și vom fi bucuroși să vă ajutăm fără niciun cost apelând numărul gratuit 900 670 112.

 

Dacă doriți mai multe informații despre infracțiuni, sancțiuni, înregistrarea sau întreținerea unui defibrilator, vă rugăm să ne contactați folosind formularul de contact de mai jos.

 

 

Formular general pentru a solicita informații

Întrebarea dvs. este foarte importantă pentru noi

Formular pentru solicitarea de informații sau consultarea îndoielilor cu privire la servicii și produse. Scrie-ne aici și cât mai curând posibil o persoană din echipa noastră vă va contacta. .

Vă rugăm să introduceți numele dvs. complet.
Adresă de email nevalidă.
EROARE în numărul de telefon
intrare nevalidă
intrare nevalidă
 


imprimare   poștă electronică